top of page
Pałac Popowo Stare - perła polskiego baroku
Pałac Popowo Stare wybudowany w stylu późno barokowym w latach 1775 - 1785 dla znamienitego rodu Szołdrskich przez opata klasztoru Cystersów w Przemęcie - Jana Szołdrskiego, który dokończył inwestycję po przedwcześnie zmarłym bracie. Opat według informacji ustnych i materiałów źródłowych opiekował się żoną zmarłego brata Balbiną z Suchorzewskich Szołdrską. Ta zażyłość dała początek legendzie, która mówi o tajemnym przejściu pomiędzy pałacem a klasztorem używanym przez Kochanków. Również umieszczenie na piętrze pięknej, reprezentacyjnej sali balowej w stylu rokoko miało na celu utrzymanie intymnego charakteru rezydencji.
Architektem zarówno wnętrz jak i samego pałacu był Ignacy Graff - znany z projektów znacznie okazalszych pałaców i zamków. Dzięki połączeniu pełnego przepychu baroku i charakteru polskiej rezydencji szlacheckiej obiekt zachował niespotykaną gdzie indziej lekkość stylu.
Zarówno elewacje jak i wnętrza odzyskały swój dawny charakter i podkreślają atmosferę Staropolskiego Dworu Szlacheckiego.
Przez długie lata zaborów był ostoją polskości i tradycji patriotycznych. W latach trzydziestych XIX w. ukrywali się tu uczestnicy powstania listopadowego z gen. Klemensem Kołaczkowskim(dowódca wojskowy) na czele. W tym samym czasie zapewne gościł w Popowie Adam Mickiewicz, który odwiedzał dworki i pałace południowej Wielkopolski. Złośliwi śmieją się pytając : Czy to granica była tak pilnowana, czy Wielkopolanki gościnne ;)
Położony w południowej Wielkopolsce, w krainie lasów i krystalicznie czystych jezior, na skraju Przemęckiego Parku Krajobrazowego - stanowi doskonalą bazę wypadową dla niezapomnianych wycieczek. Kilkusetletni park krajobrazowy w stylu angielskim z wieloma pomnikami przyrody, romantyczną kapliczką i zarybionym stawem, są oazą spokoju dla naszych Gości.
Pałac Popowo Stare był oficjalnym obiektem noclegowym na mistrzostwa Europy w piłce nożnej 2012.
Staraniami obecnych Właścicieli obiekt odzykał dawny blask.
bottom of page