top of page

Pałac Popowo Stare - perła polskiego baroku

Pałac Popowo Stare wybudowany w stylu późno barokowym w latach 1775 - 1785 dla znamienitego rodu Szołdrskich przez opata klasztoru Cystersów w Przemęcie - Jana Szołdrskiego, który dokończył inwestycję po przedwcześnie zmarłym bracie. Opat według informacji ustnych i materiałów źródłowych opiekował się żoną zmarłego brata Balbiną z Suchorzewskich Szołdrską. Ta zażyłość dała początek legendzie, która mówi o tajemnym przejściu pomiędzy pałacem a klasztorem używanym przez Kochanków.  Również umieszczenie na piętrze pięknej, reprezentacyjnej sali balowej w stylu rokoko miało na celu utrzymanie intymnego charakteru rezydencji. ​

 

Architektem zarówno wnętrz jak i samego pałacu był Ignacy Graff - znany z projektów znacznie okazalszych pałaców i zamków. Dzięki połączeniu pełnego przepychu baroku i charakteru polskiej rezydencji szlacheckiej obiekt zachował niespotykaną gdzie indziej lekkość stylu.

Zarówno elewacje jak i wnętrza odzyskały swój dawny charakter i podkreślają atmosferę Staropolskiego Dworu Szlacheckiego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przez długie lata zaborów był ostoją polskości i tradycji patriotycznych. W latach trzydziestych XIX w. ukrywali się tu uczestnicy powstania listopadowego z gen. Klemensem Kołaczkowskim(dowódca wojskowy) na czele. W tym samym czasie zapewne  gościł w Popowie Adam Mickiewicz, który odwiedzał dworki i pałace południowej Wielkopolski. Złośliwi śmieją się pytając : Czy to granica była tak pilnowana, czy Wielkopolanki gościnne ;)

Położony w południowej Wielkopolsce, w krainie lasów i krystalicznie czystych jezior, na skraju Przemęckiego Parku Krajobrazowego - stanowi doskonalą bazę wypadową dla niezapomnianych wycieczek. ​Kilkusetletni park krajobrazowy w stylu angielskim z wieloma pomnikami przyrody, romantyczną kapliczką i zarybionym stawem, są oazą spokoju dla naszych Gości.

​​​​​​​​​​​Pałac Popowo Stare był oficjalnym obiektem noclegowym na mistrzostwa Europy w piłce nożnej 2012.

 

Staraniami obecnych Właścicieli obiekt odzykał dawny blask.

Screenshot_2019-01-22_Pałac,_Popowo_Star
bottom of page